Dekabrın 2 və 3-də Muğam Beynəlxalq Mərkəzində ölkənin rəsmi moda həftəsinin AFW 13-cü mövsümünün numayisi keçiriləcək. Və yenə də moda dünyasının ən maraqlı və parlaq adları seçilmiş ictimaiyyətə təqdim olunacaq.
AFW-nin 13-cü mövsümünün əsas mövzusu Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi olacaq. Bu da təəccüblü deyil, çünki Azərbaycan Moda Həftəsinin baş prodüseri Sayat Dossıbayev həm də Qazaxıstan Moda Həftəsinin təsisçisidir, onun sayəsində AFW podium həmişə bu iki ölkənin ən dəbli dizaynerlərinin görüş yerinə çevrilir.
Azərbaycan Moda Həftəsinin 13-cü mövsümünün iştirakçıları arasında bir çox yerli və xarici dizaynerlərin adı var. Qazaxıstanı nümayisdə aşağıdakı brendlər təmsil edəcək - Shogy, Nomade, Usaliev, A-Sain kids, Asheri. Dizayner İrina Diosa AFW-də Özbəkistanı təmsil edəcək. Yarışda Azərbaycanı aşağıdakı adlar təmsil edəcək - Fəxriyyə Xələfova, La Şyla, Soul Desire, Mario Russo, Ny Gyul. Menzer Zekizade Fashion məktəbinin məzunları Röya Bəşirova, Ramilya Mehdiyeva və Sultan Məmmədova da debüt kolleksiyalarını təqdim edəcəklər.
Qeyd edək ki, 1992-ci ildə BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə dekabrın 3-ü bütün dünyada Beynəlxalq Əlillər Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan Moda Həftəsinin təşkilat komitəsi bu mühüm hadisəni nəzərdən qaçıra bilmezdi, ona görə də bu gün əlillər üçün ilk adaptiv moda brendi Kekalove-nin xüsusi nümayisi AFW podiumunda teqdim olunacaq.
Əsas şou proqramı ilə yanaşı, butik sahiblərinə, mətbuat nümayəndələrinə və moda həftəsinin qonaqlarına dizaynerlərlə birbaşa ünsiyyət qurmaq, yeni el isleri ile tanış olmaq imkanı yaratmaq ücun Azərbaycan Moda Həftəsinin ənənəvi Showroomu keçiriləcək. Azerbaijan Fashion Week-in əsas məqsədi məhz bu Showroom da uzun bir vasitəçi zəncirindən yan keçərək və axtarış vaxtina qənaət edərək qarderobunda yeni bir şey axtaranlar ucun nezerde tutulub.
2015-ci ilin may ayında Azərbaycanda Azərbaycan Moda Həftəsinin ilk mövsümü keçirilib və bu, ölkədə Moda Həftələrinin başlanğıcı olub. Bu genişmiqyaslı layihə bir çox cəhətdən ölkədə moda bazarının belə görünməsinin əsas səbəbi oldu, çünki o dövrdə mövcud olan bir neçə modelyer öz fəaliyyətlərini ayrıca aparır, özlərini tanıtmaq üçün xeyli səy göstərirdilər. Azərbaycan Moda Həftəsi məhz moda sahəsində çalışanların hamısının səylərini birləşdirən platformaya çevrilərək, dizaynerləri, alıcıları, yerli və xarici mətbuatı, eləcə də paytaxtın bütün modasevərlərini və moda qadınlarını birləşdirən platformaya çevrildi.
Mövcud olduğu on mövsüm ərzində Azərbaycan Moda Həftəsi ən mühüm moda hadisəsi statusunu saxlamışdır

2 и 3 декабря в Международном центре Мугама состоятся показы 13-го сезона официальной недели моды страны – Azerbaijan Fashion Week. И вновь самые интересные и яркие имена из fashion-мира будут представлены избранной публике.
Основной темой 13-го сезона AFW станет 30-летие установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Казахстаном. И это неудивительно, ведь генеральный продюсер Azerbaijan Fashion Week Саят Доссыбаев также является основателем Kazakhstan Fashion Week, благодаря чему подиум AFW всегда становится местом встречи самых модных дизайнеров из этих двух стран.
Среди участников 13-го сезона Azerbaijan Fashion Week значатся имена множества местных и зарубежных дизайнеров. Казахстан представят следующие бренды – Shogy, Nomade, Usaliev, A-Sain kids, Asheri. Представительницей Узбекистана на AFW станет дизайнер Irina Diosa. Азербайджан будет представлен следующими именами – Fakhriya Khalafova, La Shyla, Soul Desire, Mario Russo, Ny Gyul. Свои дебютные коллекции также представят выпускники Menzer Zekizade Fashion school – Roya Bashirova, Ramilya Mehdiyeva и Sultan Mamedova.
Следует отметить, что по решению Генеральной Ассамблеей ООН в 1992 году 3 декабря отмечается во всем мире в качестве Международного дня людей с ограниченными возможностями. Оргкомитет Azerbaijan Fashion Week не мог обойти это важное событие стороной, поэтому в этот день на подиуме AFW также будет проведен специальный показ первого в Азербайджане бренда адаптивной моды для людей с ограниченными возможностями Kekalove.
Вместе с основной программой показов пройдёт ставший традиционным Showroom Аzerbaijan Fashion Week, который даст возможность владельцам бутиков, байерам, прессе и просто гостям Недели напрямую пообщаться с дизайнерами, узнать о новинках сезона, открыть для себя новые имена, присмотреть что-то новое в гардероб, минуя долгую цепочку посредников и сэкономив время на поиск. Именно эти составляющиеся являются главными целями проведения Showroom Аzerbaijan Fashion Week.
Дополнительная информация:
В мае 2015 года в Азербайджане состоялся первый сезон Azerbaijan Fashion Week, положивший собой начало проведения Недель моды в стране. Этот масштабный проект во многом стал первопричиной появления fashion-рынка как такового в стране, ведь те немногие модные дизайнеры, которые существовали на тот момент, разрозненно вели свою деятельность, прилагая немалые усилия по собственному продвижению. Azerbaijan Fashion Week стала именно той площадкой, которая объединила старания всех тех, кто трудится в сфере моды, став платформой, соединившей дизайнеров, байеров, местной и иностранной прессы, а также всех модников и модниц столицы. За десять сезонов своего существования Azerbaijan Fashion Week сохранила за собой статус самого главного модного события Азербайджана.