Salam Günay xanım, son dönəmlər gördüyünüz işlərlə adınızdan tez-tez söz etdirirsiniz. Zəhmət olmazsa, özünüzü təqdim edin
Xoş gördük. Öncə Health News komandasını salamlayıram. Mən, Tibb üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Tibb Universiteti və İ.M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının müəlliməsi, Azərbaycan Dermatoveneroloqlar Elmi Cəmiyyətinin sədri, N-Laz klinikasının rəhbəri, dermatoloq estet Dr. Günay Fərəcova.
Niyə məhz tibb? Seçiminizə həkim ailəsində böyüməyiniz təsir oldumu?
Mən ziyalı ailədə böyümüşəm. Bildiyiniz kimi atam əməkdar elm xadimi, Prof. Dr. Zülfiqar Fərəcov, iyirmi ilə yaxın Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin baş dermatoveneroloqu və ATU-da dəri zöhrəvi kafedrasının müdiri olub. Əlbətdəki həkim ailəsində böyüməyim, həkimlərin ətrafında olmağım seçimimə əsaslı şəkildə təsir etdi. Bu arada ATU-nu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişəm. Müdafiədən sonra tibb üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi aldım və o vaxt üçün gənc alimlərin siyahısına daxil oldum. Mən uşaqlıqdan gözəllik aşiqiyəm. Yaradıcı ruhlu insan olduğum üçün dermatologiyanı seçdim və seçimimdən məmnunam.
İdeya müəllifi olduğunuz Birinci Estetik, Dermatoloji və Kosmetoloji Konfrans Azərbaycanda tibb sahəsində keçirirlən ilk beynəlxalq konfrans idi. Necə qərar verdiniz ki, bunu etməlisiniz?
Öncə onu qeyd edim ki, ölkəmizdə tibb sahəsində bir sıra konfranslar keçirilsə də, böyük miqyaslı beynəlxalq elmi praktiki konfrans ilk dəfə idi. Bu barədə çoxdan düşünürdüm. 2022-ci ilin oktyabr ayında layihənın planını cızdım. Universitet illərindən rəfiqəlik etdiyim xanım və həmkarım Dr. Sevinc Abdullayeva ilə ideyamı bölüşdüm və birlikdə çalışmağı təklif etdim. Yanvar ayında layihəni reallaşdırmaq üçün birlikdə işə başladıq. Bir ilin planını 4 aya yerləşdirdik. Spiker olaraq kimə təklif göndərdiksə, qeyd-şərtsiz təklifimiz qəbul edildi. Hesab edirəm ki, ilk dəfə üçün ortaya tutarlı iş qoya bildik. Məqsədimiz azərbaycanlı həkimlərin və Dermatoveneroloqlar Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyətinin dünyada tanınmasına təkan vermək idi. Mən çox istəyərdim ki, həkimlərimiz dünyada tanınsınlar və maariflənsinlər. Konfransda iştirak edən türkiyəli dünya şöhrətli professor mən də daxil olmaqla bir neçə həkimimizi oktyabrda İstanbulda gerçəkləşəcək tədbirə spiker kimi çıxış etmək üçün dəvət etdi.
Konfrans haqda təəssuratlar necə oldu?
Birinci Estetik, Dermatoloji və Kosmetoloji Konfrans Cənubi Qafqazın irimiqyaslı layihəsi kimi böyük rezonans doğurdu. Hətta beynəlxalq tədbirlərin iştirakçısı olan mütəxəssislər layihimizi “Azərbaycanın Dubayderması” adlandırdılar. Bu xoş sözlərin üzərinə biz artıq “İkinci Estetik, Dermatoloji və Kosmetoloji Konfrans 2024”-ə stara verdik. Artıq hər il may ayı Azərbaycanda EDK layihəsi keçiriləcək. Qeyd edim ki, konfransımız 5 sessiyadan ibarətdir: Dermatologiya, anatomiya, kosmetologiya, regenerativ təbabət və plastik cərrahiyə. Plastik Cərrahiyyə və Dermatoloji estetika hər ikisi gözəllik yaratdığı üçün bir-birinə bağlıdır. Növbəti layihəmizdə yeniliklərlə və daha fərqli üslubda qarşınızda olacağıq.
.jpeg)
Müsahibələrinizin birində qeyd etmişdiniz ki, layihə çərçivəsində zəncirvari tədbirlər baş tutacaq. Bununla bağlı həkim dermatoloqları nələr gözləyir?
Bəli, “Qarış-qarış gəzək Azərbaycanı” layihəsi çərçivəsində nəinki Bakıda, Dermatoloji estetika sahəsində olan həkimlərimizi maarifləndirmək məqsədilə bölgələrimizdə də seminarlar, treninqlər təşkil edəcəyik. Çünki buna ehtiyac var. Bizim Cəmiyyətin üzvü olan həkimlər tibb üzrə fəlsəfə doktorları, mütəxəssislər bu sahədə maarifləndirmə işi həyata keçirəcəklər. Bu gün tibb təhsili olmayan şəxslər bu sahədə fəaliyyət göstərir və zaman-zaman bunun fəsadları ilə rastlaşırıq. Bu halları aradan qaldırmak üçün maarifləndirmə şərtdir. İlk dəfə Azərbaycanda mənim rəhbərlik etdiyim Dermatoveneroloqlar Elmi Cəmiyyəti ilə professor Vaqif Qələndərlinin rəhbərlik etdiyi Plastik Cərrahlar Cəmiyyəti arasında saziş bağlandı və biz alyans yaratdıq.
Günay xanım, gələcəkdə kosmetologiyanın ali təhsil ocaqlarında elm kimi tədrisi mümkündürmü?
Təbii ki, bu mümkündür. Hətta biz bunun olması üçün əlimizdən gələni edirik. Dermatologiyanın müasir qolu kimi dermatoloji estetika, bəsit dildə desək kosmetologiya artıq həyatımızın bir parçası halına gəlib.
Fikrimcə, ATU-nun Dermatologiya kafedrasında tibbi dermatoloji estetika tədris olunsa çox gözəl olar. Bu sahə dərs dediyim tələbələrin də diqqətini çəkir. Bəzən mənə yaxınlaşıb bu sahəni onlara tədris etməyimi istəyirlər.
Günay xanım, ölkə səviyyəsində uğurlu bir ilkə imza atmaq necə duyğudur?
Əlbətdəki qürur hissi keçirirəm. Ətrafdan gördüyüm işlə bağlı xoş sözlər eşitmək motivasiya verir. Növbəti layihənin daha da gözəl olmağını istəyirəm. Fikirləşirəm ki, bundan artıq nə etmək olar ki, insanlara daha maraqlı olsun. İkinci konfrans üçün rəhbəri olduğum Elmi Cəmiyyətdə həkimlərin müşahidələrinə uyğun təkliflərini dinləyib dəyərləndirəcəm.

Hello, Mrs. Gunay, you often talk about yourself with the work you have done recently. Please introduce yourself
Nice to meet you. First of all, I would like to welcome the Health News team. I, Doctor of Philosophy in Medicine, Azerbaijan Medical University and I.M. Teacher of the Baku branch of the First Moscow State Medical University named after Sechenov, chairman of the Azerbaijan Scientific Society of Dermatovenerologists, head of the N-Laz clinic, dermatologist esthetician Dr. Gunay Farajova.
Why exactly medicine? Did growing up in a family of doctors influence your choice?
I grew up in an intellectual family. As you know, my father is an honored scientist, Prof. Dr. Zulfiqar Farajov was the chief dermatovenerologist of the Ministry of Health of Azerbaijan and the head of the skin venereal department at AMU for nearly twenty years. Of course, growing up in a family of doctors and being around doctors had a fundamental impact on my choice. In the meantime, I graduated from AMU with honors. After the defense, I received a PhD in medicine and was included in the list of young scientists for that time. I have been in love with beauty since childhood. Being a creative person, I chose dermatology and I am happy with my choice.
The First Aesthetic, Dermatology and Cosmetology Conference, which you were the author of, was the first international conference held in the field of medicine in Azerbaijan. How did you decide you should do this?
First of all, let me note that although a number of conferences in the field of medicine have been held in our country, this was the first time that a large-scale international scientific-practical conference was held. I've been thinking about this for a long time. In October 2022, I drew the plan of the project. My friend and colleague Dr. I shared my idea with Sevinj Abdullayeva and offered to work together. In January, we started working together to realize the project. We put the plan of a year into 4 months. Whoever we sent an offer as a speaker, our offer was accepted without reservation. I think that for the first time, we were able to present a solid work. Our goal was to promote the recognition of the activities of Azerbaijani doctors and the Scientific Society of Dermatovenerologists in the world. I would very much like our doctors to be known and educated in the world. The world-famous Turkish professor who participated in the conference invited several of our doctors, including me, to speak as a speaker at the event to be held in Istanbul in October.
What were your impressions of the conference?
The First Aesthetic, Dermatology and Cosmetology Conference caused great resonance as a large-scale project of the South Caucasus. Even specialists who are participants of international events called our project "Dubaiderma of Azerbaijan". Based on these kind words, we have already given a star to the "Second Aesthetics, Dermatology and Cosmetology Conference 2024". Every year in May, the EDK project will be held in Azerbaijan. I would like to mention that our conference consists of 5 sessions: Dermatology, anatomy, cosmetology, regenerative medicine and plastic surgery. Plastic Surgery and Dermatological aesthetics are related because they both create beauty. In our next project, we will be in front of you with innovations and a more different style.
In one of your interviews, you mentioned that chain events will take place within the project. What do dermatologists expect in this regard?
Yes, within the framework of the "Let's visit Azerbaijan" project, we will organize seminars and trainings not only in Baku, but also in our regions in order to educate our doctors in the field of dermatological aesthetics. Because it is needed. Doctors, doctors of philosophy in medicine, specialists who are members of our Society will carry out educational work in this field. Today, people without medical training are working in this field, and from time to time we come across its consequences. Awareness is a must to eliminate these situations. For the first time in Azerbaijan, an agreement was signed between the Scientific Society of Dermatovenerologists, headed by me, and the Society of Plastic Surgeons, headed by professor Vagif Galandarli, and we created an alliance.
Ms. Gunay, is it possible to teach cosmetology as a science in higher education institutions in the future?
Of course it is possible. Even we do our best to make it happen. As a modern branch of dermatology, dermatological aesthetics, simply put, cosmetology, has already become a part of our lives.
In my opinion, it would be great if medical dermatological aesthetics were taught at the Department of Dermatology of AMU. This field also attracts the attention of the students I teach. Sometimes they approach me and ask me to teach them this field.
Mrs. Gunay, how does it feel to sign a successful first at the national level?
I feel proud of course. It motivates me to hear good things about my work. I want the next project to be even better. I think what more can be done to make people more interested. For the second conference, I will listen to and evaluate the suggestions of doctors in the Scientific Society, which I am the head of.